W Kołomaku powstaje muzeum krajoznawcze
W miejscowości Kołomak w rejonie Bogoduchowskim planowane jest wkrótce otwarcie centralnego muzeum krajoznawczego, a tymczasem lokalna młodzież uruchomiła jego wersję online pod nazwą «Zamek Kołomacki», informuje «Słobodski Kraj».
Historia na wyciągnięcie ręki
Na stronie internetowej «Zamku Kołomackiego» można znaleźć zredagowane archiwalne dokumenty, reprodukcje starodawnych obrazów oraz rekonstrukcje historycznych zdjęć. Wśród eksponatów znajduje się herb Kołomaka z XVIII wieku, plan osiedla z tego samego okresu, a także zdjęcia lokalnych kościołów, szkół i różnych obiektów architektonicznych.
Od pomocy humanitarnej do kultury
Pomysł utworzenia muzeum powstał jeszcze przed rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji, gdy opracowywano trasy turystyczne i wyznaczano pomieszczenia na ekspozycję. Jednak od 2022 roku to miejsce jest wykorzystywane do udzielania pomocy humanitarnej.
Zachowanie historii dla przyszłych pokoleń
«Pomimo wojny życie trwa, więc postanowiliśmy wznowić prace nad powstaniem muzeum. Nasza kraina ma bogatą historię, a utworzenie muzeum krajoznawczego jest bardzo ważne. Musimy zebrać całą historię w jednym miejscu i ją zachować» — podkreślił przewodniczący gminy Kołomak, Włodzimierz Hurtowy.
Zachęta do zaangażowania
Inicjatorzy projektu zachęcają mieszkańców do włączenia się w tworzenie «prawdziwego muzeum ludowego» gminy Kołomak.
Bogata historia miejsca
Obszar współczesnego Kołomaka i jego okolic był zamieszkały już w połowie I tysiąclecia p.n.e. przez plemiona scytyjskie, o czym świadczy grodzisko w uroczysku Łozowy Jar oraz grupa kurhanów. Po raz pierwszy Kołomak jest wspomniany w dokumentach z roku 1571 jako osiedle. Przed pełnoskalową inwazją w miejscowości mieszkało 3844 osób.