Archeolodzy odkryli relikwiarz z kości słoniowej w kościele w Irschen

Grupa austriackich archeologów odkryła w wczesnochrześcijańskim kościele w Irschen skrzynię-relikwiarz wykonaną z kości słoniowej, informuje Arkeonews.

Wykopaliska starożytnego osiedla na wzgórzu w południowej części Austrii prowadzone są przez archeologów z Innsbrucku od 2016 roku. W 2022 roku odkryli oni w wcześniej nieznanym kościele ukryty relikwiarz ze staroświecką skrzynią z kości słoniowej, ozdobioną chrześcijańskimi symbolami.

Relikwia o wymiarach 20×30 cm została znaleziona przez archeologów pod kierunkiem Geralda Grabhera 4 sierpnia 2022 roku w bocznej kaplicy pod ołtarzem. Pomimo tego, że artefakt stracił swoją integralność, udało się go zidentyfikować jako szczątki okrągłego pojemnika «pyxis».

Według dostępnych danych, w nowoczesnej nauce znane jest 40 takich skrzynek z kości słoniowej, a ostatni raz archeolodzy znaleźli podobny artefakt około 100 lat temu. Odkrycie pyxusa w Austrii było pierwszym w historii kraju. Większość zachowanych pyxisów znajduje się w muzeach lub skarbcach katedralnych.

Według kierownika warsztatu restauratorskiego Ulrike Techtler, kość słoniowa absorbuje wilgoć, co może prowadzić do jej rozmiękczenia. Przez ostatnie dwa lata fragmenty skrzynki zostały skonserwowane dla celów naukowych analiz. Przywrócenie pyxusa do pierwotnego stanu okazało się niemożliwe ze względu na deformacje dużych fragmentów, dlatego naukowcy postanowili przeprowadzić rekonstrukcję 3D w celu stworzenia trójwymiarowego modelu skrzynki.